KATECHEZA

NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ! PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ! ALLELUJA!
W imieniu Dyrekcji i całego personelu składamy wszystkim naszym Przedszkolakom z Rodzinami – gorące Ż y c z e n i a   W i e l k a n o c n e   z darem czułej modlitwy. 
 

 

WIELKA SOBOTA

Chcąc zaprosić do modlitwy różańcowej w domu z dziećmi podaje propozycję kolorowanki. Za każdym razem jak pomodlą się w domu niech pomalują koralik. Wiem, wiem… chcielibyśmy rozdawać takie kartki codziennie. Dla niektórych odmówienie całego różańca w miesiącu to będzie sukces:) Zawsze można  dać dziecku kolejny przypominacz, jeśli ten ma już pokolorowany. Po odmówieniu całego różańca – kolorujemy Matkę Bożą najpiękniej jak się da, gdyż w tej sukni zaniesie MODLITEWNY RÓŻAŃCOWY PREZENT dla Jezusa. 

Ważne, by zawsze wypowiedzieć intencję na głos i pozwolić by dziecko też wyraziło swoje pragnienie w modlitwie.

 

 

 

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek – to dzień w którym o 15.00 wspominamy śmierć Jezusa na Krzyżu.

Na ten dzień Kochani Rodzice zaplanujcie z dzieckiem kwadrans prostej modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego. Można tez porozmawiać o św. Faustynie.
Zapalcie wspólnie świeczkę. Można postawić jakiś obrazek. Siedząc lub klęcząc odmówcie wspólnie proste powtarzające się słowa. Warto głośno wzbudzić intencję.

 

 

WIELKI CZWARTEK

Piosenka z pokazywaniem dla dzieci na czas Wielkiego Postu.  „Rysuję Krzyż” – zaśpiewana przez siostrę Janinę 🙂

Rysuję krzyż z kropelką krwi i
Z jedną dużą łzą
Za krzyżem drzwi
Do nieba drzwi
Dla mnie otwarte są

Ref.
Za ten krzyż i Twoje łzy
Za przelane krople krwi
Jezu dziękuję Ci!
Za otwarte nieba drzwi
Drogą, którą szedłeś Ty
Jezu dziękuję Ci!

 

 

WIELKA ŚRODA

Jeśli Twoja pociecha doskonale umie tę modlitwę – to warto na przykładzie obrazków spróbować wytłumaczyć jej treść. Klepanie z pamięci również ma sens, ale korzystamy duchowo z tych treści, które rozumiemy. Warto zatrzymać się przy każdym obrazku i zapytać co dziecko na nim widzi, jak go interpretuje. Po czym warto dopowiedzieć to, co zdaniem rodzica jest ważne i wartościowe.

Modlitwa „Ojcze nasz” to najprostszy egzorcyzm. Warto, żeby każdy z nas (dużych i małych) mógł w każdej chwili mieć ją na ustach.

 

 

 

 

WIELKI WTOREK

Temat śmierci i cierpienia, który często pojawia się w okresie Wielkiego Postu, może budzić wątpliwości co do wprowadzania dzieci w ten czas. Przecież po ludzku to nie był „happy end”. Po ludzku, ale po Bożemu to był very happy end! Przecież ta śmierć przyniosła wyzwolenie i zmartwychwstanie. Śmierć nie odbywa się tylko w wymiarze fizycznym, ale także duchowym czy mentalnym…

 

Wielki Post to doskonała okazja do tego, by poopowiadać, porozmawiać, poczytać historie biblijne – najlepiej z obrazkami.

 

Psychologia „mówi”, że dzieci uczą się przez naśladowanie, więc do pewnego momentu po prostu modliliśmy się w obecności dzieci, a od jakiegoś czasu klękamy, bądź siadamy do wspólnej modlitwy. Cyt: „Ostatnio nasz synek zaczął być aktywniejszy podczas modlitwy i słyszymy już „amen”. Nigdy nie śmiejemy się z ich modlitw, nie poprawiamy… To jest duchowość, na miarę ich rozwoju i możliwości. Nawet wersja modlitwy Aniele Boży, Stróżu Mój w wykonaniu mojej córeczki dała mi dużo do myślenia: „strzeż, bloń Ducha Świętego i zaploś mnie do życia świętego”. Nieświadomie, ale sparafrazowane słowa tej modlitwy mają głęboki sens – to jest prośba do Anioła Stróża, żeby pomagał żyć w Duchu Świętym i stał na straży, żeby dojść do celu naszej wędrówki – do nieba, do świętości. 

(plakat większych rozmiarów znajduje się w zakładce AKTUALNOŚCI)

 

 

 

 

 

Wielki Poniedziałek

Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami szczególnie poświęconymi sakramentowi pojednania – nie wyróżniają się niczym, jeśli chodzi o liturgię. Warto więc, jeżeli ktoś nie zrobił tego do tej pory, udać się wtedy do konfesjonału, by oczyścić serce. – Nie zostawiajmy spowiedzi na ostatnią chwilę – przekonuje ks. inf. Adam Drwięga, proboszcz wrocławskiej katedry. – Jak najwcześniej skorzystajmy z sakramentu pokuty w naszych parafiach. Kiedy wierni spowiadają się w czasie Triduum Paschalnego, nie mają szans na głębokie przeżycie tych wyjątkowych liturgii. Stoją w długich kolejkach, nie skupiają się na celebracji, nie wchodzą w ten szczególny czas. A naprawdę inaczej się przeżywa Święta, kiedy Chrystus Zmartwychwstały jest w nas.

 

 

Zapraszamy do wykonania wspólnie z dziećmi palemek ze znalezionych wokół domu gałązek i roślin.

Można palemkę udekorować bibułą lub kolorowymi ozdobami.

Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm – liturgia bowiem wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu”.
Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Jak wspomina pani Krystyna Kolbuszowska z Trzebnicy, tradycje Niedziel Palmowej są bardzo bogate: – Pamiętam, jak uroczyście przeżywano Niedzielę Palmową na Kresach. Tato, po porannej Mszy św. i po poświęceniu przygotowanych przez nas palm, szedł na pola i wtykał gałązki w ziemię, by Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem. Mama zatykała je też za wszystkie święte obrazy w domu, by zapewniały błogosławieństwo Boże. Potem był uroczysty obiad i wspólne czytanie Pisma Świętego. Rodzice tłumaczyli mnie i mojemu rodzeństwu, że zaczął się najważniejszy tydzień w roku, że przed nami wielkie święta. Wielka szkoda, że dziś te tradycje zanikają, chociaż wiem, że na Dolnym Śląsku są jeszcze rodziny, szczególnie te z kresowymi korzeniami, które starają się je kultywować.

TRANSLATE